Okolí, výlety

Pro milovníky přírody a cykloturistiky je tento kraj jako stvořený. Místní chloubou je Národní park Podyjí, který se pyšní krásou své zachovalé přírody a krásnými vyhlídkami do kaňonu řeky Dyje.

Nejmladší a nejmenší národní park se táhne na západ od Znojma až po Vranov nad Dyjí. Je tvořen převážně hlubokým údolím řeky Dyje. Rozmanitost životního prostředí a mimořádné bohatství rostlinných a živočišných druhů je na tak malém území jinde nevídané. Národní park je protkán sítí úchvatných cyklostezek a tras pro pěší tůry.

Vinice Šobes v Národním parku Podyjí

V hlubokém údolí Dyje,v samém srdci Národního parku Podyjí leží na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky jedna z nejstarších a patrně nejlepších vinic evropských vinařských poloh – Šobes.
Zdejší mikroklima se podobá podmínkám například na Rýně či v údolí francouzské RhonyPo hojně využívaných cyklostezkách se ze Šobesu dostanete do obce Popice, kde se nachází poutní kaple, místo, kde se roku 1680 stal zázrak. Víc než polovinu obyvatel Popic tehdy zachvátila morová epidemie. K božím mukám se tehdy vypravilo orodující procesí a morová rána náhle ustala. Místo je od té doby považováno za posvátné a popičtí zde v letech 1815-1816 postavili na památku kapli Panny Marie Bolestné. Kaple se nachází uprostřed vřesoviště,které je součástí Národního parku Podyjí.

Historické město Znojmo se zrcadlí ve vodách řeky Dyje už bezmála 1000 let. Jeho počátky sahají do 11 století. K prohlídce za to stojí Znojemské podzemí, které se vine podzemními prostorami města v délce téměř 30 km, nikdy ve 4 úrovních.

Nejvzácnější památkou Znojma je rotunda sv.Kateřiny vyzdobená vzácnými freskami.Rotunda stojí na nejvyšším bodě skály před vstupem do areálu přemyslovského hradu. Nezapomeňme ani na Mikulášský kostel, Radniční věž a Znojemský hrad.

Tipy na výlety:Hardegg

Vranov nad Dyjí a zámek

Nový hrádek u Lukova

Hardegg

Hrad Bítov, Cornštejn

Městské koupaliště Louka ve Znojmě

Okružní jízda městským turistickým vláčkem městem Znojmem – v sezoně vyjíždí každý den od Louckého kláštera